Tvoříme domácí video

16.04.2004
domácí videoSnad každý by rád zachytil veselé chvíle svého života, zvláště má-li malé dítě, aby se mohl později s rodinou a přáteli kochat jak krásné to tehdy bylo. I my jsme se s ženou jednoho dne rozhodli, že si natočíme takové malé domácí video na které se budeme rádi dívat i za několik let. Naší snahou ovšem bylo, vyhnout se nahrávkám typu „letní dovolená u moře“, kdy na 60ti minutách materiálu najdete jednu zajímavou 5ti vteřinovou sekvenci a rozhodli jsme se natočit krátký film, který by zmapoval celý náš jeden víkendový den s deseti měsíčním prckem a psem.

Než se pustím do popisování postupu, začnu trochou teorie, bez které by to opravdu nešlo.

Trocha teorie:
 1. co nejvíce záběrů by mělo být točeno statickou kamerou. To znamená, že kamera stojí na místě a nelítá zleva doprava za točeným objektem, jak tomu v mnoha případech u amatérských filmů je. K pevnému uchycení kamery je nejlépe použít stativ, ale vystačíme si i se stabilním postojem (tj. postoj, při kterém například držíme kameru v obou rukou a lokty máme zapřené o pevnou podložku).
 2. aby diváci u filmu neusnuli, musí se na obrazovce stále něco dít. Jeden záběr by proto neměl být delší než 10 sec (divák se začíná nudit) a ne kratší než 3 sec (aby divák stihl vstřebat scénu)
 3. každá scéna by měla být složena z více záběrů které spolu souvisí a jejichž spojení nám zkracuje delší časový úsek, který by jinak diváka nudil (například: první záběr – dítě sedí v sedačce a pije čaj z láhve s dudlíkem, druhý záběr – detailní pohled na sající ústa dítěte, třetí záběr – dítě dopilo a podává láhev mámě viz. obrázek č. 1).
 4. jednotlivé scény by potom měly být proloženy jedním typem přechodu např.: zatměním obrazovky.

Obrázek č. 1: Prostřih záběrů
3 záběry

Fáze první: Osnova
Se ženou jsme se shodli na tom, že hlavním motivem filmu bude náš prcek a tomu jsme vše přizpůsobili a udělali si jednoduchou osnovu, kde jsme naplánovali jednotlivé scény.
 1. ráno
  1. vstávání
  2. přebalování
  3. hraní
 2. poledne
  1. oběd s mamkou
  2. spánek
 3. odpoledne
  1. procházka venku
  2. hraní s tátou
 4. večer
  1. koupání
  2. uspávání

Fáze druhá: Natáčení scén
Každou scénu jsme natáčeli z několika pohledů a z několika úhlů a vzdáleností. Celkem jsme natočili přibližně 45 minut materiálu tj. asi 4,5 minuty na každou scénu.

Fáze třetí: Stříhání záběrů a skládání scén
Po celodenní natáčecí šichtě, kdy se na nás každý kdo nás venku potkal díval jako na marťany jsme všechen materiál nahráli do počítače a začali se stříháním. V počítači jsme pomocí programu Pinnacle Studio 8 vybírali ty nejvhodnější záběry, skládali je za sebe a stříhali na patřičnou délku 3 – 10 sec. Při této příležitosti jsme samozřejmě zjistili, že nám několik záběrů, které bychom potřebovali pro některé scény chybí. 

Fáze čtvrtá: Dotočná
Druhý den jsme dotáčeli výše zmíněné chybějící záběry. Výhodou bylo, že jsme přesně věděli co od záběrů požadujeme, aby nám zapadali do připravovaných scén. Faktem zůstává, že nám chyběli záběry z rána poledne odpoledne i večera, takže jsme zase celý den měli kameru v pohotovosti. 

Fáze pátá: Dokončení filmu
Když bylo vše sestříháno tak jak mělo být, pomocí programu jsme všem scénám dodali hudební pozadí. Program Pinnacle Studio 8 používá technologii Smart Sound, která vám scénu podbarví sama a opravdu profesionálně, stačí si vybrat pouze skladbu. Přidali jsme ještě úvodní obrazovku s názvem dílka a nějaké informace na závěr. 
Původně jsme plánovali, že film bude mít maximálně dvě minuty, ale nakonec jsme byli rádi, že jsme se vešli do minut čtyř. 


Závěrem:
Film „Den jen tak“ si můžete stáhnout zde (velikost 9,1 MB, zvuková karta je nutností). Rádi si vyslechneme vaše názory a doporučení. Pevně doufám, že vás toto dílko bude motivovat k podobným projektům. Pokud nějaké podobné filmy natočené máte a chcete se o ně podělit s ostatními rádi je zde na www.tvorime.cz zveřejníme.

Použitý materiál:
 • digitální kamera Sony TRV – 240E
 • stativ (ten jsme samozřejmě nepoužili)
 • 60 min kazeta
 • Pinnacle Studio 8 ořezaná verze, která úplně stačí, byla dodána s kamerou. Je to opravdu jednoduchý a intuitivní program pro práci s videem.
Doporučená literatura:
 • Roland Lewis, 101 praktických rad VIDEO, Ikar Praha, a. s. 

Fotky mobilky

sekce webu Vyhledávání