Domácí video II

17.11.2004
Den jen tak 2Rok se s rokem sešel, dcerka už umí spoustu nových věcí, hodně toho nakecá a tak jsme se rozhodli rozjet nějaký ten nový, zajímavý projekt, jehož hlavní protagonistkou by se stala právě ona, aby na starý kolena byla nějaká ta památka. Prostě jsme po roce natočili další krátké domácí video Den jen tak 2.

A jak tomu tak bývá, poučeni z prvního dílu jsme si dali pozor na nějaké chyby a pokusili se toto video zpracovat novou originálnější formou. Jestli se nám to povedlo to musíte ohodnotit sami.

Co jsme zlepšili:

 

  1. Digitální kameracelý víkend nás věrně doprovázela nejen videokamera, ale tentokrát i stativ, takže 97 % záběrů je zabraných statickou kamerou, obraz se neklepe jak v prvním díle. Díky stativu jsme si mohli dovolit zabrat i zajímavé detaily, které si člověk bez stativu prostě dovolit nemůže.
  2. dalšími novými a důležitými pomůckami byly sluchátka a mikrofon. Ke kameře jsme připojili sluchátka s mikrofonem a některé věci jsme točili přímo na mikrofon, což mělo úžasný vliv na kvalitu zvuku (i když je to mono). Člověk časem zjistí, že mikrofon z videokamery je chrastítko, které je prakticky nepoužitelné, pokud máte jen trochu větší nároky na zvuk. Sluchátka jsme používali právě proto, že díky nim už při natáčení slyšíte jak bude nahrávaný zvuk kvalitní.
  3. Stativu domácích scén, kde je osvětlení slabší, jsme používali k osvětlení scény 500W halogenové světlo, které jsem koupil za 150,- v Obi a přidělal jej na dřevěnou desku. Tu jsme vždycky někde opřeli a světlo namířili proti stropu nebo stěně. Takto silné světlo vám pomůže eliminovat nechtěné rozostřování pokud točíte večer při "domácím osvětlení". Při slabém světle totiž kamera není schopna pořádně zaostřit a ostrost vám "osciluje" (zaostřeno, rozostřeno, zaostřeno, roz...). Jediná nevýhoda je, že takto silné světlo je magnetem pro každého malého zvědavce, takže se musí soustavně hlídat, aby se nepopálil.

 

Po dvou dnech točení běžných denních rituálů, kdy jsme měli asi hodinu materiálu začal náročný proces zpracování.

Střihový software:

Pinnacle Studio 8

Film jsme zpracovávali pomocí Pinnacle Studio 8 (viz. obrázek). Tentokrát jsme použili plnou verzi neboť se mi podařilo přemluvit manželku, že má cenu investovat do upgradu. Plná verze navíc od SE verze (která je dodávána s kamerou) umožňuje barevné úpravy videa, umožňuje oddělit zvukovou stopu od obrazové a zpracovávat každou zvlášť (čehož jsme hojně využili), umožňuje zpomalování a zrychlování vlastních záběrů a další vymoženosti. Nyní vyšla nová verze Pinnacle Studio 9, která umožňuje v balíčku Plus další úžasné věci (cena je okolo 2 000,- Kč).
Myslím si, že pro zpracování domácího videa je tento střihový program zcela dostačující. Není důležité mít milióny efektů, švihnutej program na střih za 20 000,- Kč, ale je důležité mít trpělivost a vlastní domácí video si takřka vysedět.
Video jsme zpracovávali po večerech a zabralo nám to týden.

Kamera:
Stejný názor jako na střihový software mám i na použitou techniku. Samozřejmě neprosazuji točit domácí video na kalsickou video kameru na VHS kazety, ale také není zapotřebí kupovat kameru za třicet tisíc.
Poměrně slušné kvality jste schopni dosáhnout s digitální kamerou okolo deseti tisíc (vč. střihového software v SE-ořezané verzi). Jakou značku koupíte je na vás.
Pokud máte opravdu vážný zájem o točení a již jste něco natočili a baví vás to potom ano, kupte si kameru se třemi CCD čipy a získáte navíc krásný, ostrý obraz a další výhody dražších kamer jako je například lepší zvuk.
Ale nejdůležitější je mít stativ, stativ a zase stativ. Mít kameru bez stativu je prakticky k ničemu.

Přeji vám hodně trpělivosti a krásné filmy.

Video: denjentak2.wmv (13,5 MB)


Fotky mobilky

sekce webu Vyhledávání