Decoupage – ubrousková technika

28.11.2002

Technika, která nám umožňuje zpestřit si věci kolem nás. Stačí jen troška zručnosti a vhodný motiv na ubrousku. My vám ukážeme aplikaci ubrouskové techniky na terakotu. Budeme vycházet z jedinečnosti terakotového materiálu a květinových motivů na našem ubrousku. Decoupage můžeme také použít na renovaci nábytku, dřevěných výrobků, potisk na tričko, látkové předměty, sklo a porcelán. Vždy zakupte ve výtvarných potřebách speciální lepidlo pro určený druh materiálu. Nechte se inspirovat motivy listů, květin, ovoce, hvězdiček, dětských postaviček, vodních živočichů.

Pomůcky:

  • terakotový květináč
  • různá škála ubrousků
  • nůžky
  • lepidlo
  • kulatý střední štětec (cca č. 5)


Postup:

  1. Nejprve vystřihneme z ubrousku motivy. Snažší práce je samozřejmě s jednoduchými tvary, které jsme zvolili i my.

  2. Z vystřižených tvarů odstraníme první dvě vrstvy ubrousku. Ponecháme si pouze samotný potisk, který si otočíme rubem vzhůru.

  3. Nyní naneseme lepidlo na rubovou stranu motivu a to pomocí kulatého štětce. Pracujeme rychle, aby se nám ubrousek zbytečně nerozmočil, ale zároveň i opatrně. Nejlepší je samozřejmě použít lepidlo zakoupené ve výtvarných potřebách přímo na decoupage (s použitím na terakotu). My jsme použili lepidlo „Herkules“, které jsme mírně naředili vodou.

  4. Natřenou částí přilepíme motiv květiny na terakotový květináč. Pomocí stejného štětce vyrovnáme nalepený obrázek na květináči. Ten pak opět přetřeme lepidlem. Vše necháme zaschnout.


Fotky mobilky
sekce webu Vyhledávání