Aromatická koule z koření

07.06.2004
Pokud máte dostatek času a chcete se pustit do něčeho nápaditého, potom si určitě vyrobte naši aromatickou kouli ze semínek a koření. Tato koule nejen pěkně vypadá, ale může v bytě sloužit také jako voňka v závislosti na vaší fantazii a použitých ingrediencích. Tak s chutí do práce.


Pomůcky:

 • polystyrenová koule o průměru 7-8 cm, popř. věneček (k dostání v každém květinářství)

 • různé druhy semínek a koření

 • fólie na potraviny

 • obyčejné špendlíky

 • nit

 • nůžky

 • barevná stužka

pomůcky

koření a semínka

Postup:

Poté co jsme si připravili všechny pomůcky se můžeme pustit do vlastní výroby.

 1. Z potraviářské fólie vystřineme čtverec (cca 10 x 10 cm).

z fólie vystřihneme čtverec

 1. Na každý čtverec z fólie nasypeme danou surovinu (semena, koření).

na fólii nasypeme koření

 1. Rohy fólie dáme k sobě, nad kořením ji zatočíme a omotáme asi 15x nití (průměr kuličky by měl být cca 1,5 cm). Nit na vytvořeném uzlíčku zavážeme a spolu s přebývající fólií ustřihneme (cca 0,5 cm od kuličky).

vytvoříme kuličky, omotáme nití

 1. Na jednu polystyrenovou kouli je třeba vyrobit okolo 150 uzlíčků (v případě věnečku asi 200 kusů).

je zapotřebí okolo 150 kuliček

 1. Ovázanou nití na uzlíčku protáhneme špendlík a zapíchneme ho do polystyrenové koule (věnečku). Špendlík do koule (věnečku) zapichujeme vždy pod úhlem, vyhneme se tak postupnému uvolňování, popř. úplnému vypadnutí kuličky. K tomu, aby byl špendlík zapíchnut co nejhlouběji si můžeme pomoci např. nůžkami. Při správném provedení bude kulička s kořením ke kouli (věnečku) těsně přiléhat a držet jako přilepená.  

zapíchneme kuličku s kořením do koule

 1. Kuličky s kořením zapichujeme těsně vedle sebe tak, aby mezi nimi nevznikaly mezery, kterými by byl vidět bílý podklad (polystyren).

kuličky zapichujeme těsně vedle sebe

 1. Pokud chceme, aby bylo kouli možné pověsit, ještě před dokončením na ni připevníme stužku. Nejprve si na stužce uděláme uzel tak, aby nám zůstaly volné konce alespoň 3 cm dlouhé. Uzel potom přiložíme ke kouli a oba volné konce stužky důkladně přišpendlíme. Přes tyto konce pak dále připichujeme kuličky s kořením až je koule do posledního místečka pokrytá.

Hotový výrobek:

výsledek

výsledek II


Fotky mobilky
sekce webu Vyhledávání